Budynki hodowlane dogrzewaj promiennikami elektrycznymi.

Na terenach wiejskich, na których cały czas, niezmiennie od lat, hoduje się zwierzęta, powstają nowoczesne budynki hodowlane, które kiedyś powszechnie nazywane były chlewem bądź oborom. Dzisiaj, w dobie nowoczesnych technologii używa się bardziej przyjaznego dla uszów nazewnictwa. Jakkolwiek by jednak takich pomieszczeń nie nazwać to bardzo istotne jest w nich to, w jaki sposób są one ogrzewane. Ponieważ zwierzęta muszą przebywać w odpowiedniej temperaturze każdy hodowca musi zadbać o to, żeby była ona idealna dla konkretnej partii zwierząt bądź miejsca w budynku.

Ogrzewanie pomieszczeń nie może być oparte na centralnym ogrzewaniu zasilanym piecem na określone paliwo. Takie rozwiązanie nie daje możliwości manipulowania temperaturą w zależności od konkretnego miejsca. Możliwość taką dają za to promienniki elektryczne, które potrafią ogrzewać jedynie wybrane partie pomieszczeń a nawet konkretne zwierzęta.

Profesjonalne systemy grzewcze umieszczone w budynkach hodowlanych to przede wszystkim promienniki elektryczne, chociaż zdarzają się również wersje zasilane paliwem gazowym LPG, czyli dokładnie takim samym jak w samochodach. Bardzo często wystarczy jednak tylko raz na jakiś czas dogrzewać pomieszczenia hodowlane, nie trzeba zatem wypalać sporej ilości gazu. Energia elektryczna i promienniki elektryczne działają tylko wówczas, kiedy temperatura spada poniżej zaprogramowanej.

Takie urządzenia grzewcze są właśnie programowalne i sterowane przez elektroniczny sterownik. Dzięki temu możemy w dowolny sposób konfigurować moc ogrzewania konkretnych miejsc w budynku.