Czy promienniki elektryczne mogą stworzyć kurtyny powietrzne?

Zawsze wydawało mi się, że wytwarzanie kurtyn powietrznych to domena nagrzewnic gazowych. Tymczasem od koleżanki dowiedziałam się, że rzekomo kurtyny powietrzne są wytwarzane również przez urządzenia nazywane promiennikami elektrycznymi. Nie chciało mi się w to wierzyć, dlatego postanowiłam sprawdzić i okazało się, że mam w stu procentach rację - promienniki elektryczne nie są w stanie wytworzyć kurtyn powietrznych.

Dzieje się tak z prostej przyczyny - otóż promienniki elektryczne po prostu nie ogrzewają powietrza, które, jak w przypadku nagrzewnic, jest wydmuchiwane z urządzenia. Promienniki elektryczne nagrzewają za pomocą promieniowania podczerwonego określone obiekty oraz ludzi. Ich nakierowanie na konkretną rzecz sprawia, że owa rzecz się nagrzewa, jednak wytworzenie efektu kurtyny powietrza nie jest możliwe.

Gdzie zatem sprawdzą się nagrzewnice gazowe? Kurtyny powietrza najczęściej sprawdzają się przy wejściach do budynków lub pomieszczeń. Chyba każdemu z nas jest miło, kiedy wchodzi do domu, a wtedy owiewa go ciepłe powietrze. Tak dzieje się chociażby przy wejściach do centrów handlowych. Tam właśnie najczęściej zamontowane są nagrzewnice gazowe, które wytwarzają kurtyny powietrza.